Witamy na stronie Wirtualny Dom Historii Gorzowa

Serwis został stworzony dla wszystkich zainteresowanych naszym miastem – jego historią, miejscami, wydarzeniami i ludźmi tutaj żyjącymi. Publikujemy tu zarówno to, co dotyczy dawnego Landsbergu nad Wartą, jak i polskiego Gorzowa Wielkopolskiego.

Miasto - Landsberg nad Wartą – powstało jak wynika z dokumentu lokacyjnego, 2 lipca 1257 r., kiedy obszar dawnej kasztelanii santockiej i Ziemi Lubuskiej należał już do Brandenburgii. Sama osada miejska od swych początków aż do 1945 r. była małą ojczyzną dla mieszkających tu Niemców. Po zakończeniu II wojny światowej stała się nowym światem dla tysięcy przesiedleńców, osadników, i migrantów nie tylko z Polski. Po okresie wrogości i nieufności przyszedł czas budowania relacji z historią miasta jako całością. Choć 688 lat kroniki Gorzowa zapisano w innych językach, a kolejne dekady polskich dziejów dopiero są dokumentowane, podejmujemy już teraz wyzwanie i dajemy historii Gorzowa – Landsbergu DOM w zewsząd dostępnej sieci internetu.

Świadomi jesteśmy, że nie spełnimy wszystkich oczekiwań, ale mamy nadzieję, że to schronienie historii będzie rosnąć – także z Państwa pomocą. Zapraszamy do kontaktu: KONTAKT

 

   

   
© SPK KAMIENICA